BIBLIOTEKA

biblioteka

ROK SZKOLNY 2017/2018

Noc bibliotek

1 czerwca w naszej szkole pod hasłem RzeczpospoCzyta odbyła się Noc bibliotek. Impreza rozpoczęła się od spotkania z paniami Katarzyną Nowicką i Joanną Kruczkowską z zagórowskiej biblioteki, które przybliżyły nam temat setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie w grupach uczniowie układali puzzle, z których powstała historyczna mapa Polski, a na niej zaznaczali wybrane miejsca pamięci. Na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.

Dzień królewny i królewicza

W piątek 25.05 odbył się w naszej szkole „Dzień Królewny i Królewicza”. Z tej okazji uczniowie mieli na sobie piękne, iście królewskie stroje. Jego dopełnieniem były korony, które królewny i królewicze mogli odebrać w bibliotece szkolnej. Ponadto uczniowie kolorowali obrazki z podobiznami bajkowych księżniczek i książąt. Rysowali także księżniczki według własnego pomysłu. A w bibliotece słuchali opowiadań o przygodach najbardziej znanych księżniczek i książąt. Uczniowie z dużą radością i zaangażowaniem włączyli się w obchodzenie tego dnia. Wszyscy bardzo dobrze się bawili!

Kwiecień miesiącem książek dla dzieci


Pasja do czytania książek powinna być rozwijana już od najmłodszych lat. Niesie za sobą wiele cennych korzyści. Rozwija kreatywność, pomysłowość, wrażliwość i empatię, pozytywnie działa na koncentrację uwagi i spostrzegawczość, a także rozwija myślenie. Książki czytane w dzieciństwie samodzielnie lub przez rodziców często są tymi, z którymi związane są najlepsze wspomnienia, a pamięć o nich nigdy nie umiera. Na szkolnym korytarzu znajduje się wystawa, poświęcona książkom z repertuaru dziecięcego. Wśród nich znajdują się tak popularne książki jak: „Kubuś puchatek”, „Harry Potter”, baśnie braci Grimm i Andersena. Te i wiele innych książek znajdują się w bibliotece szkolnej. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wypożyczania!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożyła wniosek, który uzyskał akceptację komisji. W związku z tym otrzymamy pieniądze na zakup książek do biblioteki. Mają być to książki z dziedziny beletrystyki. Najpierw musimy jednak stworzyć listę zakupową. Do jej tworzenia zapraszamy przede wszystkim naszych uczniów. W bibliotece szkolnej dostępny będzie zeszyt, do którego można wpisywać swoje propozycje. Mamy również nadzieję, że podczas lekcji wychowawczych każda klasa stworzy własną listę książek, które chętnie wypożyczyłaby z biblioteki. Jesteśmy otwarci na wasze pomysły i sugestie. Z radością powiększymy szkolny księgozbiór o książki, które zawsze chcieliście przeczytać, a nie mieliście do tego okazji.

Mój ulubiony bohater książkowy - rozstrzygnięcie konkursu

Został rozstrzygnięty konkurs organizowany przez bibliotekę szkolną dla klas I - IV „Mój ulubiony bohater książkowy”. Wyniki konkursy przedstawiają się następująco:

I miejsce- Maja Ławniczak kl. III B, Klaudia Widerowska kl. IV
II miejsce- Agata Janowska kl. III A, Wiktor Kowalewski kl. III B
III miejsce- Amelia Widerowska kl. I, Wiktor Kopczyński kl. III B

Wyróżnienia za udział otrzymali: Izabela Kierzek, Sebastian Gałdecki i Hubert Kałmucki z klasy III B. W konkursie wzięło udział 24 uczniów. Wykazali się oni dużą kreatywnością i pomysłowością. Gratulujemy nagrodzonym. Zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach, które będą organizowane już niebawem !

Pasowanie na czytelnika

Dnia 6 marca odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Najpierw w swojej sali pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki i rebusy związane z czytaniem książek. Wykazywali się wiedzą na temat bajek, baśni i wierszy dla dzieci, a także wspólnie rozwiązywali  krzyżówkę. Dalsza część pasowania odbyła się w bibliotece szkolnej. Uczniowie wysłuchali próśb książki, dotyczących właściwego postępowania z książkami i zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej. Następnie miała miejsce najważniejsza część tego wydarzenia - pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Mamy nadzieję, że nowi pełnoprawni czytelnicy będą często odwiedzać bibliotekę i korzystać z jej zasobów.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

W czwartek 18 stycznia w bibliotece szkolnej obchodzono Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Sympatyczny miś o niewielkim rozumku jest jednym z ulubionych bohaterów literackich dzieci, a także wielu dorosłych. Z okazji jego święta chętni uczniowie kolorowali obrazki z podobizną Kubusia Puchatka, drogę do biblioteki wyznaczały czerwone baloniki, a na jej drzwiach czytelników witał uśmiechnięty Puchatek. Na gazetce obok biblioteki można podziwiać efekty pracy uczniów, a także zapoznać się z najbardziej znanymi powiedzonkami Kubusia.

 

Tydzień aktywności w bibliotece

Biblioteka szkolna rozpoczyna akcję Tydzień aktywności w bibliotece. Każdy drugi tydzień miesiąca będzie tygodniem aktywności. Oto harmonogram działań:

poniedziałek - dzień z grami planszowymi

wtorek - aktywne słuchanie muzyki klasycznej wg metody Batti Strauss

środa - aktywujemy ręce - origami

czwartek - aktywny dzień z książką, głośne czytanie wybranej książki

piątek - Lekcja Ciszy wg Marii Montessorii - wyciszamy się przed weekendem.

Do biblioteki zapraszamy na przerwach od godz. 8. 45 (po pierwszej godzinie lekcyjnej).

Rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

W związku z tym, że rok 2018 jest rokiem Zbigniewa Herberta w bibliotece szkolnej powstała gazetka upamiętniająca tego niezwykłego poetę, pisarza, eseistę. Można przeczytać jego notę biograficzną, a także zapoznać się bliżej z jego twórczością.

Świąteczny kiermasz książek

Biblioteka szkolna w dniach 18 - 22 grudnia zorganizowała kiermasz książek, który cieszył sie dużym zainteresowniem. W ofercie były m.in. książki dla dzieci i młodzieży, poradniki, książki kucharskie,a nawet antystresowe kolorowanki dla dorosłych. Zakupione książki nie tylko wzbogaciły domowy ksiegozbiór, ale często okazywały się wspaniałym prezentem świątecznym.

Dzień z książką przygodową

23 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień z książką przygodową. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie. Kilka dni wcześniej każda klasa wybrała książkę przygodową do czytania na lekcjach i przygotowała projekt dekoracji drzwi, która wprowadzała w tematykę i klimat lektury. Na każdej lekcji przeznaczono 15 minut na czytanie wybranej książki. Czytali nie tylko nauczyciele, ale też zaproszeni rodzice, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Wsród czytanych książek znalazły się m.in. Mikołajek, Tajemniczy ogród, W pustyni i w puszczy, Dzieci z Bullerbyn, Mały Książę.

Taki dzień to okazja do promowania czytelnictwa, integracji klasowej i dobrej zabawy. Dziękujemy za zaangażowanie.


Konkurs plastyczny Okładka ulubionej książki - projekt

Biblioteka szkolna i Samorząd uczniowski zorganizowały konkurs plastyczny dla uczniów z klas 0 - III pt. Okładka ulubionej książki - projekt. Na konkurs wpłynęło 10 prac, najciekawsze nagrodzono. Oto zwycięzcy:

I miejsce - Mikołaj Żelek z kl. III a

II miejsce - Nikola Jankowska z kl. III a

III miejsce - Hubert Kałmucki z kl. III b.

Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: Julia Dziekanowicz z kl. 0, Marta Kornatowska z kl. 0, Bartosz Żelek z kl. 0, Amelia Widerowska z kl. I, Lena Krysińska z kl. I, Wiktoria Stróżyk z kl. II, Daniel Franczak z kl. II.

Konkurs czytelniczy ze znajomości treści wybranych mitów greckich

20 października odbył się pierwszy etap Szkolnego konkursu czytelniczego ze znajomości treści mitów greckich. Przystąpiło do niego 17 uczniów z klas IV - VII. Uczestnicy musieli zapoznać się z wybranymi tekstami, a następnie rozwiązać test. Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa zakwalifikowała do następnego etapu 7 uczniów. Drugi etap konkursu miał miejsce 27 października i wyłonił zwycięzców:

I miejsce - Laura Białecka z kl. VI

II miejsce - Oliwia Matecka z kl. VI i Oskar Stuczyński z kl. VII

III miejsce - Kacper Szymczak z kl. VII.

Nagrody ufundował Samorząd uczniowski, który był współorganizatorem konkursu.

Gratulujemy!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. We wszystkich klasach, na każdej lekcji miało miejsce kilkuminutowe głośne czytanie wybranej wcześniej książki. W klasach 0 - III do głośnego czytania zostali zaangażowani rodzice, którzy chętnie czytali najmłodszym.

Konkurs czytelniczy Przeczytałeś? - Namaluj! Scena z mojej ulubionej książki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie czytelniczym organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu pt. Przeczytałeś? - Namaluj! Scena z mojej ulubionej książki. Należało namalować scenę ze swojej ulubionej książki, dowolną techniką malarską, na formacie A3. Na konkurs zgłoszono 22 prace, niestety tylko dwie mogliśmy wysłać do Kuratorium. Wybrano prace Mai Ławniczak z kl. III b i Laury Białeckiej z kl. VI.

Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pochwały. Dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie prac. Trzymamy kciuki za prace Mai i  Laury.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Po wakacjach biblioteka szkolna wzmowiła swoją działalność. W tym roku szkolnym funkcję bibliotekarki pełni pani Dorota Karaszewska.

Swoją pracę rozpoczęliśmy od ponownego nawiązania kontaktu z łącznikami klasowymi. Mamy nadzieję, że będą pomagali w organizowaniu konkursów, wystawek, przeprowadzniu akcji bibliotecznych. Mogą też składać swoje propozycje dotyczące działań biblioteki szkolnej. Przypomnijmy, że łącznikami klasowymi są:

kl. IV - Filip Kuznowicz

kl. V - Marta Bartoszczak

kl. VI - Karolina Bergier

kl. VII - Magdalena Maroszak, Oliwia Fimiak

kl. II gim. - Piotr Pakulski

kl. III gim. - Izabela Bączkiewicz.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Działania w maju i czerwcu - Dni Książki

kl. 2a i 2b

kl. 6 i 3 gimn.

Pasowanie na czytelnika

W dniu 9 marca odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej

Najpierw uczniowie rozwiązywali zagadki, których bohaterami były znane postaci z bajek. Potem dzieci wysłuchały wiersze o pewnej książce, która nie była szanowane przez swoich czytelników i po krótkiej rozmowie o tym, jak należy o nie dbać, nadszedł moment pasowania.

Uczniowie powtarzali słowa przysięgi i zostali pasowani na czytelników dużą książką z bajkami.

Na pamiatkę pasowania wręczono dzieciom książeczki oraz zakładki do książek.

Następnie nowi czytelnicy poznali miejsce regału z książkami dla dzieci, karty czytelników, karty książek oraz sposób ich wypożyczania.

Po odczytaniu regulaminu bibliotecznego czytelnicy klasy I po raz pierwszy wypożyczyli wybraną przez siebie książkę ze szkolnej biblioteki.

Działania w styczniu

W styczniu biblioteka szkolna podsumowała plebiscyt na ulubioną książkę przeczytaną w roku 2016/2017 przez uczniów i nauczycieli.

Najchętniej czytanymi książkami okazały się w klasach I - III nauczania początkowego takie pozycje jak:

1 miejsce - Harry Potter (przeczytało 7 uczniów)

2 miejsce - Przygody Koziołka Matołka (przeczytało 6 uczniów)

3 miejsce - Pięciopsiaczki, Czerwony Kapturek, Muminki (przeczytało po 3 uczniów).

W klasach IV - VI najchętniej czytanymi książkami były:

1 miejsce - Opowieści z Narnii (8 uczniów)

2 miejsce - W pustyni i w puszczy (7 uczniów)

3 miejsce - Ania z Zielonego Wzgórza (4 uczniów)

4 miejsce - Harry Potter (3 uczniów)

W klasach I - III gimnazjum:

1 miejsce - Harry Potter (12 uczniów)

2 miejsce - Mały Książę (7 uczniów)

3 miejsce - Wiedźmin (4 uczniów).

Plebiscyt na ulubioną książkę w roku szkolnym 2016/2017 wygrał Harry Potter J. K. Rowling.

Wśród nauczycieli najchętniej czytanymi pozycjami okazały się książki:

A. Christi - I nie było już nikogo,

S. Becketta - Czekając na Godota,

L. Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza,

M. Mitchell - Przeminęło z wiatrem,

K. Jandy - Moja droga B,

M. Domagalik - Siostrzane uczucia,

N. Davisa - Orzeł biały,

A. Seghers - 7 krzyż,

S. Larsona - Dziewczyna z tatuażem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

26 stycznia 2017 roku w czasie wywiadówki semestralnej zostały rozdane rodzicom broszurki informacyjne, przygotowane przez bibliotekę szkolną. Czytanie jest Ok- ta krótka odezwa zawarta w broszurce miała na celu przybliżyć i włączyć rodziców w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Jednocześnie miała również zwiększyć zaintersowanie rodziców czytelnictwem swoich dzieci.

Działania w listopadzie

28 listopada 2016 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. Projektujemy kącik czytelniczy. Konkurs zorganizowany został przez filię biblioteczną w Trąbczynie. Skierowany był do uczniów klasy VI. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie wyobraźni wśród dzieci.

Dyplomy uczestnictwa otrzymali wszyscy uczniowie, natomiast nagrody i wyróżnienia zdobyli:

I miejsce - Julia Burdzińska,

II miejsce - Oliwia Fimiak,

III miejsce - Oliwia Kulczyńska.

wyróżnienie - Wojtek Parus,

wyróżnienie - Kacper Szymczak,

wyróżnienie - Kacper Kobylarek.

W tym dniu uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, którą przeprowadziła pani bibliotekarka Anna Siuba. Zapoznała uczniów ze sposobami katalogowania książek oraz wypożyczania ze stron Biblioteki Publicznej w Zagórowie. Zachęcała do odwiedzania strony internetowej biblioteki oraz do korzystania z księgozbioru. Ponadto klasa VI mogła obejrzeć wystawę miniatur pana Jana Kloca, a wśród nich wspaniałe miniatury okolicznej architektury.

Działania w październiku

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, dlatego nasza biblioteka chciała zwrócić uwagę czytelników na ważną rolę, jaką pełni biblioteka w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W związku z tym przez cały miesiąc trwała zbiórka książek pod hasłem Podaruj książkę bibliotece. Dzięki hojności różnych osób zebrano dość dużo książek. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

W tym miesiącu biblioteka przeprowadziła też Konkurs na najciekawszą zakładkę do książki. W konkursie wzięło udział bardzo dużo czytelników. Rozdaliśmy sporo nagród. Zakładki można obejrzeć na gazetce pt. Twórczość młodych czytelników.

24 października biblioteka zorganizowała także Dzień baśni i książek fantasy. Cała szkoła wzięła udział w głośnym czytaniu. Na każdej lekcji 15 minut przeznaczono na czytanie wybranej książki. Lektorami byli nauczyciele, uczniowie, a także chętni rodzice. Czytelnicy mogli również przebrać się za dowolną postać baśniową. Ponadto w bibliotece można było obejrzeć wystawkę książek fantasy oraz różnych baśni.


Na dobry początek ...

We wrześniu, na prośbę pracowników biblioteki szkolnej, samorządy klasowe kl. IV - VI oraz I - III gim. wyłoniły łączników, którzy będą w stałym kontakcie z bibliotekarkami i z wychowawcą klasy.

Łącznikami zostały osoby, które chętnie przebywają w bibliotece szkolnej i są zainteresowne jej działalnością. Zadaniem łączników będzie więc np.: informowanie koleżanek i kolegów w klasie o nowościach książkowych zakuponych przez bibliotekę, o imprezach bibliotecznych. Łącznicy będą interesować się wynikiem czytelnictwa w swoich klasach i informować o tym wychowawców. Liczymy na ich pomoc w organizowaniu konkursów i imprez, a także na pomoc przy porządkowaniu księgozbioru. Mogą oni również wpływać na to, co dzieje się w bibliotece szkolnej. Dlatego jeżeli macie coś ciekawego do zaoferowania, powiedzcie o tym waszym łącznikom. Bibliotekarki chętnie wysłuchają wszystkich propozycji czytelników i uwzględnią je w swojej pracy.

Niektórzy łącznicy są już bardzo aktywni, chętnie pomagają, za co dziękujemy. Prosimy pozostałych o częstszy kontakt z biblioteką.

Przypominamy, że łącznikami są:

kl. IV - Marta Bartoszczak

kl. V - Karolina Bergier

kl. VI - Oliwia Fimiak

kl. Ig - Piotr Pakulski

kl. IIg - Izabela Bączkiewicz

kl. IIIg - Karina Pakulska.