SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Samorząd Uczniowski

    

ROK SZKOLNY 2017-2018

Gramy z sercem

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole została przeprowadzona kwesta na zakup protez dla mieszkańców gminy Zagórów i Goliny. Nasi koledzy wykazali się wyjątkową hojnością. W sumie zebraliśmy 398,18 zł. Cała kwota została przekazana na ręce organizatorów w dniu koncertu charytatywnego.

Samorządowe życzenia świąteczne

„Gdy pierwsze kotki brzozowe
i listki drżące zielenią
niziutko skłaniają głowy
w cichym oczekiwaniu
na radość Niedzieli Palmowej
i kiedy świat cały
trwa w podniosłym Hosanna
choć wiemy
że przed największym Darem
naszej wiary
Krwawą Ofiarą
i Zmartwychwstaniem
Najwyższego
na Mękę zostanie skazany
co stanie się Jego udziałem
lecz zburzy bramę śmierci
zapewni nam życie wieczne
więc już teraz
w skupionym dziękczynieniu
także się w chór ten włączamy...
Alleluja!”

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Dyrekcji, Nauczycielom,
Pracownikom Administracji i Obsługi naszej Szkoły życzenia:
Miłych i spokojnych Świąt Wielkanocnych
oraz wiele radości i wiosennego optymizmu
życzy

Samorząd Uczniowski SP w Trąbczynie

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI I PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Tradycyjnie, jak co roku, 21 marca Samorząd Uczniowski powitał Wiosnę. Ten wyjątkowy dzień był niezwykle barwny. Wszyscy uczniowie przebrani w kolorowe stroje wzięli udział w uroczystym apelu. Przedstawiciele każdej z klasy zaprezentowali swoją wizję wiosny. Pomysłowe i niezwykle barwne kostiumy przypadły wszystkim do gustu. Ponadto odbył się także przegląd piosenek o tematyce wiosennej. Brawurowo odśpiewane hity takie jak „Wiosna” czy „Oczy zielone” z pewnością wypędziły zimę! Na zakończenie dnia wszyscy uczestniczyli w ognisku.

DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało 1910 roku. Zazwyczaj panie w Polsce otrzymują w prezencie słodycze i kwiaty. Goździki nadal są niezwykle popularnym kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże, te szczególnie dla partnerek. Jednak w innych krajach, na przykład we Włoszech, kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. Podobny podarunek otrzymują w Rosji. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnie świętem w Polsce, ale także m. in.: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni I Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Włoszech i Ukrainie. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarowują drobne prezenty swoim matkom i babciom. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

Z okazji ŚWIĘTA KOBIET pragniemy złożyć naszym
wspaniałym Paniom najserdeczniejsze życzenia:
zdrowia spełniania wszystkich marzeń,
zadowolenia z siebie, radości życiowej,
i aby kolejny następny dzień był Dniem Kobiet…

tego wszystkiego życzy męsko – chłopięca część naszej Szkoły!

Opatrunek na ratunek

Samorządowe życzenia świąteczne

"(...) Niejeden z nas czasami robi jakiś błąd,   
Czasem się zdarza dwa razy pod rząd.   
Ufa tym, co nie warci ufania.   
Kocha tych, co nie warci kochania.
A kto wie czy za rogiem   
Nie stoją anioł z Bogiem?   
I warto mieć marzenia,   
Doczekać ich spełnienia   
Kto wie czy za rogiem   
Nie stoją   Anioł z Bogiem,   
Nie obserwują zdarzeń 
I nie spełniają marzeń? Kto wie, kto wie? (...)
"
 

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Dyrekcji, Nauczycielom,
Pracownikom Administracji i Obsługi naszej Szkoły życzenia:
radosnych Świąt, przeżyć wspaniałych w zdrowiu, szczęściu i miłości,
a  Nowym Roku samych sukcesów i spełnienia wszystkich marzeń
składa   

Samorząd Uczniowski SP w Trąbczynie

Mikołajki 2017 – szkolny czas radości i słodkich prezentów.

6 GRUDNIA jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Świąteczną atmosferę było widać od wejścia do szkoły, gdzie dzieci i dorosłych wita pięknie przystrojona choinka. Wszyscy czekali na św. Mikołaja, który jak co roku, przynosi społeczności szkolnej słodkie prezenty. I przybył… Samorząd Uczniowski obdarował wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej placówki pysznymi słodkościami. A teraz wszyscy czekamy już na jasełka i wigilijne śpiewanie kolęd i pastorałek. Niecodzienną atmosferę tego dnia obrazują zdjęcia, które można zobaczyć pod tekstem. Kolorem dominującym w tym dniu był oczywiście czerwony.

Andrzejki dla klas IV - VII i II - III gim.

30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas IV - VII i II - III gimnazjum. Jej organizatorem był Samorząd Uczniowski. Atrakcją dyskoteki był pokój wróżb, w którym chętne osoby mogły poznać swoją przyszłość. Na pięknie przystrojonej auli wszyscy świetnie się bawili i w dobrych nastrojach odjechali do domów.

Opatrunek na ratunek

Już po raz drugi Samorząd Uczniowski przyłączył się do akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Redemptoris Missio "Opatrunek na Ratunek", polegającej na zbiórce materiałów opatrunkowych dla pacjentów misyjnych szpitali w Afryce.

W dniach od 6 do 24 listopada 2017 roku zbieraliśmy w naszej szkole materiały opatrunkowe, a były to bandaże (dziane czy elastyczne), gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe), plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata i środki do dezynfekcji ran. Podobnie jak to było w marcu i tym razem akcję wsparło wielu uczniów naszej szkoły.

Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Także Ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele tropikalnych chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia, pozbawionego wszelkich wygód, nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, cierpią z powodu poparzeń gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie tak szczytnego celu!

Pamiętamy…
1 listopada – Wszystkich Świętych, 2 listopada – Dzień Zaduszny

"Śpieszmy się  kochać ludzi tak szybko odchodzą i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia  pierwszą"
Śpieszmy się, ks. Jan Twardowski

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy  opiniom - "Świętem Zmarłych". 1 listopada Kościół cieszy się z  faktu, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. W odróżnieniu od tej  uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się  wszystkich wiernych zmarłych.

Jak czcimy Święto Wszystkich Świętych i  Dzień Zaduszny w naszej szkole? 

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami udał się na cmentarz, aby uczcić znanych mieszkańców Trąbczyna, których symboliczne groby znajdują się na tutejszej nekropolii. Odwiedziny Cmentarza - Miejsca Pamięci było nie tylko oddaniem czci zmarłym przez zapalenie zniczy, ale także lekcją historii i okazją wspomnienia biografii sławnych mieszkańców Trąbczyna.


Światowy Dzień Spódnicy

Dnia 30 października w naszej szkole obchodzony był "Światowy Dzień Spódnicy". Moda na uczczenie tej części damskiej garderoby przywędrowała do nas zza oceanu, ale nikt nie pamięta już, kto był jej pomysłodawcą. Może była to grupa kobiet chcących ustanowić kolejny dzień celebracji swojej kobiecości, a może grupa mężczyzn wrażliwych na piękno.
Grunt, że w tym dniu spodnie ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby. Były więc spódnice kwieciste, spódnice falbaniaste, w kropki, w kratkę oraz obowiązkowo spódniczki mini. Do wspólnej zabawy włączyli się również chłopcy, ci mniej odważni szczycili się dumnie swoimi krawatami, ale byli również tacy którzy z ogromnym humorem i dystansem do siebie, paradowali po szkolnych korytarzach w spódnicach. Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo niesprzyjającej aury zdecydowali się założyć spódnice i należycie uczcić ten dzień. 


Ślubowanie uczniów klas pierwszych

W dniu 20 października 2017 roku uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Do tej uroczystości pierwszaki  przygotowywali się od pierwszych dni września. Poznawali swoje prawa i obowiązki, zapoznali się z zasadami zachowania panującymi w szkole. W uroczystości brał również udział Samorząd Uczniowski.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy, kuferki, a także drobne upominki ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

"Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia, niech szkoła w dom się wspólny zmienia! Praca wychowawcy to praca niełatwa, bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa. Kocha ona figle i chętnie się czubi, lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi. Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić, aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić, który gdy dorośnie, dopiero zrozumie, jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie."
W imieniu Samorządu Uczniowskiego i uczniów naszej szkoły, z okazji Waszego święta, Dnia Edukacji Narodowej, składam Wam Pracownikom Szkoły najserdeczniejsze, najgorętsze, płynące z głębi serca życzenia: zdrowia, radości, spokoju w tym nowym roku szkolnym i powodzenia w poskromieniu setek uczniów. Energii, chęci i zapału do pracy.
Z okazji Dnia Nauczyciela, życzę Wam Nauczyciele abyście jedynek nie stawiali, byście się opamiętali i uczniów nie denerwowali. Wszystkiego najlepszego!
Olgierd Kłodziński – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

Dzień Chłopca

Dzień Chłopca przypada 30 września, ale ponieważ w tym roku wypadł w sobotę to w naszej szkole świętowania nie było końca. Główne atrakcje odbywały się na lekcjach wychowawczych podczas których dziewczęta przygotowały prezenty, a z tego faktu wszyscy chłopcy bardzo się cieszyli się, co okazywali na przerwach szkolnych.
Przybliżmy sobie historię tego święta; Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Mens Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.
Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Mens Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.
Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".

Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
Uśmiechu na twarzy
a w sercu radości,
spełnienia marzeń
i szczęścia w miłości -
wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Chłopaka :)
.

Ruszyła tegoroczna zbiórka nakrętek

W tym roku szkolnym również zbieramy nakrętki na rzecz chorych dzieci. Tradycyjnie trzymamy je w domach, by wiosną móc pochwalić się swoimi rezultatami. Samorząd Uczniowski planuje nagrodzić najlepszych zbieraczy.

Nie wykręcaj się – pomagaj chorym dzieciom!


Szczęśliwy numerek

Z początkiem roku szkolnego rozpoczęło się codzienne losowanie jakiegoś wybrańca w ramach akcji Szczęśliwy numerek, a uściślając szczęśliwe są dwie osoby. Szczęśliwy numerek losowany jest każdego dnia od poniedziałku do piątku przed pierwszą godziną lekcyjną i obowiązuje do końca zajęć w danym dniu. Wylosowane numerki podane są do wiadomości uczniów i nauczycieli przez umieszczenie ich na tablicy ogłoszeń umieszczonej przy wejściu do szkoły.
Szczęśliwy numerek pozwala, nie mniej szczęśliwemu posiadaczowi, na jeden dzień zapomnieć o trudach związanych z kartkówką i ustnym sprawdzaniem wiedzy. Los bywa ślepy, nie zawsze pamięta, by się do nas uśmiechnąć, dlatego nieco mu pomagamy, losując spośród nas tego, kto przez jeden dzień może poczuć się w szkole niezagrożonym nagłym jak zawsze niespodziewanym pytaniem ze strony nauczyciela.

Nowy skład Samorządu Uczniowskiego

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Na pierwszym zebraniu przedstawicieli trójek klasowych wybrano nowy skład Samorządu Uczniowskiego. W wyborach na przewodniczącego szkoły zwyciężył Olgierd Kłodziński, zastępcą przewodniczącego została Izabela Bączkiewicz, a skarbnicy to: Alicja Kulczyńska i Karolina Pawłowska.
Opiekunkami Samorządu są panie: Joanna Parus i Dorota Karaszewska.

Dodajmy jeszcze, że czerwcu wybrano nowy skład pocztu sztandarowego, którego skład przedstawia się następująco:
Chorąży – Mateusz Matuszak, asysta – Izabela Bączkiewicz i Patrycja Knapik.
Rezerwa: chorąży – Filip Kołodziej, asysta – Wiktoria Frątczak i Weronika Siuba.


ROK SZKOLNY 2016-2017

Akcja - Upamiętniamy zagórowskich Żydów.

„Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść,
lecz obojętność. A przeciwieństwem życia nie
jest śmierć, lecz obojętność”.

Elie Wiesel


8 czerwca 2017 r. w Zagórowie odsłonięto tablicę, upamiętniającą lokalnych Żydów, których ponad 90 procent zostało zamordowanych przez hitlerowców w lasach nieopodal Kazimierza Biskupiego.
Pamiątkową tablicę umieszczono w miejscu, gdzie przed wojną mieściła się synagoga, która na początku II wojny światowej została spalona przez hitlerowców. Fundatorami tablicy są podmioty społeczno-kulturalne i oświatowe z terenu gminy Zagórów: Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, zagórowskie gimnazjum, szkoły podstawowe z terenu gminy, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów oraz Fundacja Zagórowian „Pro Memoria”.
Akcję zbieranie pieniędzy w naszej szkole koordynował Samorząd Uczniowski.

Zbieramy nakrętki dla Wiktorka!!!

„Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to, kim jest
i nie przez to, co ma, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi”

Zbieranie nakrętek w naszej szkole to już tradycje. Od kilku lat uczniowie naszej szkoły skrupulatnie przez cały rok zbierają nakrętki, aby przed końcem roku szkolnego pochwalić się swoimi osiągnięciami. Uczniowie gromadzą różnego rodzaju nakrętki, kapsle, korki, wieczka i pokrywki. Jest to jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno – ekologicznych w naszej szkole. Nie tylko pomagamy chorym dzieciom, ale również dbamy o nasze środowisko.
W tym roku szkolnym ponownie zbieraliśmy nakrętki dla Wiktora Bednarka z Zagórowa. Wiktor choruje na mózgowe porażenie dziecięce - postać czterokończynowa spastyczna. Chłopiec wymaga stałej opieki, czasami bardzo kosztownej rehabilitacji. Koszt jednego turnusu waha się w granicach 6000-7500zł. Są to kwoty znacznie przekraczające finansowe możliwości rodziców. Zalecane są co najmniej 4 turnusy rocznie, dlatego postanowiliśmy zbierać nakrętki i przekazać rodzicom Wiktora, aby uzyskane ze sprzedaży nakrętek pieniądze mogli przeznaczyć na rehabilitację i sprzęt niezbędny Wiktorowi.
Organizatorem zbiórki jest Samorząd Uczniowski.

Opatrunek na ratunek

W dniach od 27 do 31 marca 2017 roku zbieraliśmy w naszej szkole materiały opatrunkowe, które zostały przekazane misyjnym przychodniom w Afryce. Potrzebne były bandaże (dziane czy elastyczne),gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe), plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata i środki do dezynfekcji ran (ale tylko w proszku).

Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Zgłaszają się Ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele tropikalnych chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia, pozbawionego wszelkich wygód, nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, cierpią z powodu poparzeń gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie tak szczytnego celu!

Witamy wiosnę

Życzenia świąteczne

Przed świętami Bożego Narodzenia złożyliśmy wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia świąteczno - noworoczne i wręczyliśmy skromne upominki.

Mikołajki

Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia (tzw. Mikołajki) ma swoje początki w średniowieczu, około tysiąca lat po śmierci Mikołaja z Miry.

W naszej tradycji pamięć o Św. Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich i znajomych drobnymi prezentami.
Samorząd Uczniowski postanowił umilić wszystkim uczniom i pracownikom szkoły ten dzień. Nasze pomocnice MIKOŁAJA z serdecznym uśmiechem częstowały świątecznym pierniczkiem nadziewanym śliwką.

 

Andrzejki

Obchodzenie wieczoru andrzejkowego to bardzo stara tradycja, której pochodzenie trudno jest dziś określić. Część badaczy jest zdania, że zwyczaj obchodzony był już w starożytnej Grecji. Na pewno wiadomo, że w Polsce Andrzejki obchodzone są już od wielu wieków.

Współcześnie Andrzejki nie są już tylko świętem, podczas którego wróżą sobie panny. Wieczór ten uznawany jest po prostu za wieczór zabaw i przepowiedni na przyszłość dla każdego. O to wszystko zadbał Samorząd Uczniowski organizując szkolną dyskotekę, możliwość wróżb i zjedzenia smacznej przekąski. Mamy nadzieję, że wszyscy miło spędzili czas.


Kup pan szczotkę

Miłosierdzie nie jest teorią, jest praktyką, to konkretne działanie – może być małe. To małe miłosierdzie pokazali uczniowie naszej szkoły odpowiadając na akcję Samorządu Uczniowskiego „Kup Pan szczotkę”.  Do połowy października uczniowie zbierali szczoteczki i pasty do zębów dla dzieci z Kamerunu. Dla nas dbanie o zęby jest normą, niestety w Afryce nie jest częstą czynnością. Kameruńczycy nie wiedzą do czego służą szczoteczki. Nowych nawyków najłatwiej nauczyć dzieci, jeśli przeniosą ten zwyczaj do domu, może i ich rodzice przekonają się do mycia zębów. Wolontariuszom udało się uzbierać naprawdę dużo szczoteczek i past, które trafią do Kamerunu. Mamy nadzieję, że ta mała pomoc cokolwiek zmieni. Dziękujemy Wszystkim za wsparcie tego szczytnego celu!!!

 


Nowy skład Samorządu Uczniowskiego

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Na pierwszym zebraniu przedstawicieli trójek klasowych wybrano nowy skład Samorządu Uczniowskiego. W wyborach na przewodniczącego szkoły zwyciężył Olgierd Kłodziński, zastępcą przewodniczącego została Aneta Woźniak, a skarbnicy to: Łucja Nowak i Kacper Szpitalny. Opiekunkami Samorządu są panie: Joanna Parus i Agnieszka Parus.

       


ROK SZKOLNY 2015-2016

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY                                                                                   

Spójrz idzie wiosna, kwiaty rozdaje,

Więc otwórz okna, świat pachnie majem.

Słońce ogrzewa serca po zimie

Korzystaj z wiosny, bo szybko minie.

(fragment piosenki Małgoraty Ostrowskiej zaprezentowany przez gimnazjalistów)    

                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                      

Pierwszy dzień wiosny od wieków miał dla ludzkości ogromne znaczenie. Równonoc, czyli doba, w czasie której dzień trwa tyle samo co noc, promienie słoneczne padają na równik pod kątem 90 stopni, jest tradycyjnie uważana za koniec mrocznej, groźnej zimy, a początek nowego, pięknego, pełnego nadziei roku. Jest więc dniem magicznym i wyjątkowym. O taką atmosferę zadbali uczniowie naszego Zespołu.

21 marca oficjalnie powitaliśmy WIOSNĘ. Przyszła już do nas ta astronomiczna i kalendarzowa, czekamy teraz z niecierpliwością na wiosnę termiczną.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY świętowaliśmy wykonując różnego rodzaju piosenki o tematyce wiosennej. Były też ciekawostki na temat tej pięknej pory roku przedstawione przez prowadzące: Izabelę Bączkiewicz i Patrycję Knapik. Wspólne spotkanie uwieńczone zostało ogniskiem przy którym można było upiec przepyszną kiełbaskę.

Zapraszamy za rok!!!