SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

 Szkoła Promująca Zdrowie

Rok szkolny 2023/2024

Akcja "Zdrowe Poniedziałki" trwa...

Od listopada zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w działania profilaktyczne pod nazwą ,, Zdrowe poniedziałki '. W jej ramach dbamy o zdrowe przekąski. Staramy się propagować dobre nawyki żywieniowe!

Fluoryzacja

Chcąc wzmocnić szkliwo zębów i nadać im dodatkową ochronę przed próchnica pani higienistka co miesiąc przeprowadza w naszej szkole fluoryzacje . Dzięki niej mamy piękny i zdrowy uśmiech. Ważne, aby poddawać się jej regularnie!

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego ,,Owocowy Raj nad Zalewem” (kliknij!)

24.11.2023 uczestnicy kółka prozdrowotnego udali się na warsztaty edukacyjne do Modły Królewskiej, gdzie odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Owocowy Raj nad Zalewem,  aby w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca sadownika, jak przebiega rozwój drzew owocowych oraz do czego można wykorzystać ich owoce. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w sadzie produkcyjnym i rozpoznawanie gatunków drzew oraz krzewów owocowych. Następnie udaliśmy się do przechowalni owoców, zobaczyliśmy pomieszczenie i urządzenia wykorzystywane w przetwórstwie owoców. Tam omówiono proces przetwórczy-obróbkę wstępną, drylowanie, smażenie, pakowanie, oznaczanie. Kolejnym elementem wycieczki było odwiedzenie minimuzeum w drewnianym domku, gdzie odbyła się prezentacja dawnego wyposażenia i urządzenia wiejskiego domu mieszkalnego, sprzętów użytku codziennego i dawnych urządzeń do przetwórstwa; budynek agroturystyczny Rafa-dom z owocowymi nazwami pokoi. Ostatnim etapem warsztatów była degustacja przetworów owocowych (dżemy, konfitury, soki). Wykonywaliśmy też cudaki z warzyw i owoców, uczestniczyliśmy w konkursach i quizach.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawie i efektywnie spędzony czas.

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Z tej okazji na górnym korytarzu pojawiła się gazetka upamiętniająca ten dzień. W klasach odbyły się zajęcia z pedagogiem na temat życzliwości, jej znaczenia w życiu codziennym. Uczniowie otrzymali „życzliwe serca” z motywującymi napisami. Na szkolnych korytarza znajdowały się krótkie, pozytywne myśli, które uczniowie mogli zabrać ze sobą, bądź mogli podzielić się nimi z innymi. Życzliwość powinna towarzyszyć nam w codziennym życiu, sprawia, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do innych. Życzliwość sprawia, że jesteśmy bardziej lubiani i lepiej odbierani przez innych. Proste, życzliwe zachowania nic nie kosztują, a ułatwiają życie nie tylko nam, ale też innym.

Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Była to doskonała okazja do przypomnienia podstawowych praw dziecka, które gwarantowane są przez konwencję praw dziecka. Są to:
-Prawo do życia
– Prawo do życia bez przemocy
– Prawo do tożsamości
– Prawo do wychowywania się w rodzinie
– Prawo do nauki
– Prawo do wypoczynku
– Prawo do posiadania własnej opinii
– Prawo do prywatności
To święto przypomina nam, że wszystkie dzieci na świecie mają takie same prawa i powinny one być w takim samym stopniu przestrzegane. Przestrzeganie tych praw pozwala dzieciom właściwie się rozwijać, budować samodzielność i dojrzałość we wszystkich sferach rozwoju. Należy pamiętać, że dzieci są istotami myślącymi i czującymi, dlatego też relacje z nimi powinny być oparte na akceptacji i szacunku. Każdej istocie niezależnie od wieku należy się poszanowanie godności, możliwość wzrastania w spokoju, w atmosferze pozbawionej agresji i przemocy. Bardzo ważne jest by pamięć o prawach dziecka pozostawała w nas na co dzień, a nie tylko od święta.

Kółko Prozdrowotne. Zdrowe owocowe przekąski w wykonaniu uczniów klasy trzeciej.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Dla uczniów klasy 2 temat cukrzycy jest szczególnie ważny i bliski. Dzięki wirtualnemu spotkaniu z Misiem Radkiem mogliśmy dowiedzieć się skąd bierze się cukrzyca oraz jakie są jej pierwsze symptomy. Wiemy też, że cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, ale nie można się nią zarazić.

Podczas zajęć mogliśmy poznać urządzenia, które pomagają ludziom chorym na cukrzycę w codziennym funkcjonowaniu oraz dowiedzieć się jak może czuć się osoba chora na cukrzycę, której poziom cukru jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Wyjaśniliśmy znaczenie słowa samodyscyplina i uświadomiliśmy sobie dlaczego odgrywa ona ważna rolę w życiu każdego cukrzyka. Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na niebiesko oraz utworzyliśmy „niebieski okrąg” – symbol Dnia Cukrzycy.

Koło prozdrowotne (kliknij!)

Dzień Zdrowego Śniadania

Dzień Zdrowego Śniadania jest obchodzony corocznie 8 listopada. Śniadanie jest bardzo ważne dla naszego organizmu, dostarcza niezbędnej energii do efektywnego rozpoczęcia dnia. Aby podkreślić ważność tego posiłku w naszej codziennej diecie, uczniowie klasy IV zjedli wspólne śniadanie, które samodzielnie przygotowali. Na stole pojawiły się zdrowe kanapki, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeżo wyciskany sok. Tego dnia było smacznie, kolorowo, wesoło i co najważniejsze - zdrowo!

Uczniowie innych klas mogli zapoznać się z walorami dobrego śniadania, czytając informacje umieszczone na sztalugach na górnym korytarzu oraz fiszki na wirtualnej gazetce.

Światowy Dzień Walki z Otyłością

W dniu 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem nadwagi i otyłości z każdym rokiem dotyka coraz większą liczbę osób. Już co dziesiąty uczeń boryka się z dodatkowymi kilogramami. Główną przyczyną otyłości u młodzieży są złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat promować wśród dzieci zdrowy i aktywny styl życia.

Ruszamy z akcją Zdrowe poniedziałki

Od listopada 2023 r. w ramach profilaktyki zdrowotnej, w naszej szkole rozpoczynamy akcję pod hasłem Zdrowe poniedziałki.

W ramach działań zachęcamy uczniów do spożywania w poniedziałki owoców, które będą pełnić rolę zdrowej przekąski.

Kluczowym zadaniem prowadzonych działań jest uświadomienie uczniom roli zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Ważnym celem jest również wskazanie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Owocowe przekąski to najlepszy sposób na utrzymanie pięknej figury, zdrowej cery i doskonałego humoru. Pełne witamin, kolorowe smakołyki nie tylko efektownie wyglądają oraz wspaniale smakują, ale też dostarczają organizmowi codziennej porcji witamin i składników mineralnych.

Dzień zdrowego śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i nabierają siły do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Przekonywali do tego uczniowie klasy I, którzy  przynieśli do szkoły produkty i samodzielnie przygotowali drugie śniadanie. Nie zabrakło smakowitych kanapek ze zdrowymi dodatkami - pomidorkami, ogórkami, szczypiorem czy chudą wędliną.

Udział w zajęciach z pewnością przyczynił się do uświadomienia, jak ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania dziecka odgrywa właściwie skomponowane śniadanie. 

Dzień Uśmiechu

Co roku w pierwszy piątek października na całym świecie obchodzony jest Dzień Uśmiechu. W tym roku klasa IV wraz z wychowawczynią przygotowała z tej okazji małą niespodziankę. Czwartoklsiści od samego rana przemierzali szkolne korytarze, wręczając każdemu naklejkę z uśmiechniętą buźką, symbolem, który reprezentuje dokładnie to, co chcemy widzieć jak najczęściej - bezinteresowny uśmiech i radość życia. Na korytarzu czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Każdy mógł poczęstować się uśmiechem:) Całe przedsięwzięcie można zaliczy do udanych, ponieważ wszyscy odwdzięczali się uśmiechem. Światowy Dzień Uśmiechu to doskonała okazja do wyrażania radości !