SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

 Szkoła Promująca Zdrowie

Rok szkolny 2023/2024

Szkolenie dla pracowników szkoły dot. zasad udzielania pierwszej pomocy

Poznajemy produkty mleczne

Niebieskie Igrzyska
W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Niebieskich Igrzyskach. Jest to inicjatywa obchodzona z okazji Dnia Świadomości Autyzmu. Jednym z jej zadań jest upowszechnianie wiedzy na temat spektrum autyzmu, a także normalizowanie tego zaburzenia. Niebieskie Igrzyska składają się z części edukacyjnej i sportowej. W części teoretycznej uczniowie zdobywają wiedzę na temat spektrum autyzmu. Uczą się, że każdy z nas jest inny i ta inność czyni nas wyjątkowymi. Ponadto te zajęcia pozwalają zapamiętać, że ważne są wartości tj. współpraca, akceptacja, życzliwość, otwartość na innych. Uczniowie zapoznali się także z prezentacją i krótkimi filmami, które przybliżyły im historie osób w spektrum autyzmu. Poza tym uczniowie naszej szkoły stworzyli niebieskie motyle, które są symbolem autyzmu, pokazują wyjątkowość i różnorodność osób w spektrum. Niebieskie igrzyska są okazją do szerzenia pozytywnych emocji i wartości, pokazują, że każdemu należy się szacunek i sympatia. Słowa wszyscy inni, każdy wyjątkowy, powinny towarzyszyć nam codziennie przy każdej okazji. W części sportowej uczniowie zrozumieli, że ważniejszy od wygranej, jest udział i zaangażowanie, a także, że najważniejsza jest działanie w ramach własnych możliwości. W ramach Niebieskich Igrzysk uczniowie ubrali się na niebiesko, by pokazać solidarność z osobami w spektrum autyzmu.

Te inicjatywy pozwoliły zaangażować się naszym uczniom, wzmocnić ich wzajemne pozytywne relacje, a także rozwinąć świadomość dotyczącą inności.

Program wczesnej profilaktyki uzależnień ,,Cukierki"

Program profilaktyczny „CUKIERKI” ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom dysfunkcyjnym w życiu dziecka zanim się takie pojawią. Zajęcia przybliżają uczniom podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtuje umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczą postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. Program jest dostosowany do okresu rozwojowego dzieci, nie dostarcza zbyt dużej ilości informacji o charakterze wzbudzającym ciekawość i chęć eksperymentowania, wymową programu jest przestroga. Ogromną zaletą programu jest poruszenie problematyki dzieci charakteryzujących się izolacją i trudnościami emocjonalnymi.

Wiem, co jem!!!

Uczniowie klasy 2 podczas zajęć mieli okazję zapoznać się z zasadami prawidłowego i zdrowego trybu życia.Punktem kulminacyjnym rozmów i różnego rodzaju zadań była praca w grupach. Jej uczestnicy mieli do wykonania piętra piramidy zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że pięknie wykonana praca zmotywowała oglądających do zmiany stylu i nawyków życia.

A health lapbook - project

Nasza szkoła jest placówką promującą zdrowie, dlatego tematy z nim związane nie są nam obce. Chętni uczniowie stworzyli w języku angielskim lapbooki na temat chorób i ich zapobiegania. Lapbook to rodzaj teczki tematycznej, w której znajdują się wiadomości i słownictwo dotyczące wybranego tematu. Jest bardzo popularną metodą nauki w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wykorzystywaną w pracy domowej. Tworząc nasze dzieła powtórzyliśmy i utrwaliliśmy słownictwo związane z urazami, a także utrwaliliśmy zwroty dotyczące udzielania rad, pytania o zdrowie i samopoczucie. W wielu pracach pojawiły się bezcenne sugestie jak unikać chorób stosując odpowiednią dietę i aktywny wypoczynek. Propagujemy zdrowy styl życia!!!

Dzień Świadomości Autyzmu

Spotkanie z dentystką

Jak co roku w marcu obchodziliśmy Dzień Higieny Jamy Ustnej. Z tej okazji odwiedziła nas Pani Gabriela Wilczyńska - higienistka stomatologiczna. Głównym celem spotkania było uświadomienie uczniom konieczności dbania o higienę jamy ustnej oraz zachęcanie dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy czyścić zęby, które potrawy są zdrowe dla zębów, a które im szkodą. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał upominek w postaci pasty do zębów.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zespół Downa jest zespołem genetycznym związanym z występowaniem dodatkowego (trzeciego) chromosomu w 21 parze. Występowanie Zespołu Downa jest niezależne od rodziców dziecka czy ich stylu życia, dziecko z tym zespołem może przyjść na świat w każdej rodzinie. To zaburzenie genetyczne wiąże się ze specyficznym wyglądem, często z niepełnosprawnością intelektualną, a także z zaburzeniami pracy organów wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek, niezależnie od wyglądu czy stanu zdrowia, zasługuje na szacunek, akceptację i sympatię. W innych trzeba przede wszystkim widzieć człowieka, a nie zespół genetyczny. Jednym z symboli tego dnia są dwie różne skarpetki jako wyraz wsparcia osób z Zespołem Downa. Tego dnia w naszej szkole uczniowie byli ubrani w dwie kolorowe, różne skarpetki. Ponadto odbyły się zajęcia z pedagogiem poświęcone temu tematowi, a na górnym korytarzu znalazła się wystawa przybliżająca to zagadnienie. Stanowi to doskonałą okazję do nauki i rozwoju wzajemnego szacunku i akceptacji.

Dzień Logopedy

W marcu obchodziliśmy Dzień Logopedy. Logopedia jest nauką zajmująca się kształtowaniem, rozwojem i doskonaleniem mowy. Początki logopedii sięgają już XIX wieku, lecz jej rozwój nastąpił w latach 60. XX wieku, kiedy powstało Polskie Towarzystwo Logopedyczne. Logopeda udziela pomocy osobom z trudnościami w językowym porozumiewaniu się. Zajmuje się m.in. diagnozą, terapią zaburzeń artykulacji, mowy, głosu, języka pisanego, a także zaburzeń na podłożu neurologicznym. O wadach wymowy mówimy wówczas, gdy dana osoba ma problem z wymawianiem jednego, kilku lub kilkunastu dźwięków. Najczęściej występują wówczas zniekształcenia wypowiadanych słów, zastępowanie lub opuszczanie głosek.

Z tej okazji 7 marca podczas dwóch długich przerw można było wziąć udział w zabawach logopedycznych, które przygotowała pani Katarzyna Kopczyńska. Były wśród nich zgadywanki, rebusy, gry planszowe itp., a każdy uczestnik nagrodzony został słodkim drobiazgiem.

Promujemy zdrowie podczas miniferii

Miniferie zimowe stały się doskonałą okazją do realizacji zadań promujących zdrowie. Uczestnicy tego wydarzenia pierwszego dnia aktywnie spędzili czas na łódzkim basenie FALA, gdzie mogli doskonalić techniki pływackie, a także pobawić się w wodzie. W drugim dniu miniferii odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie przygotowywali zdrowie tortille oraz zajęcia sportowe, gdzie rywalizowano w różnych konkurencjach sportowych i grach zespołowych.

Dzień walki z depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy corocznie 23 lutego. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku przez Ministra Zdrowia w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat depresji, jak i zachęcenia chorych do leczenia. Choroby i zdrowie psychiczne w 2022 roku zostały uznane za drugi pod względem ważności problem zdrowotny, wyprzedzając tym samym choroby nowotworowe. Depresja jest zaburzeniem psychicznym. Może polegać na zaburzeniu nastroju, apatii, zmęczeniu lub bólu. Depresję można stwierdzić, jeżeli objawy występują przez co najmniej dwa tygodnie. Okresowe poczucie smutku lub przygnębienia nie musi oznaczać depresji. Depresję u każdego może przebiegać inaczej.
Charakterystyczne objawy tej choroby to:
- zmęczenie, przygnębienie i zmienność nastroju;
- rozdrażnienie i zaburzenie koncentracji;
- problemy ze snem - zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność;
- zaburzenie nawyków żywieniowych, nadmierny spadek lub przyrost masy ciała;
- uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii; apatia - brak aktywności;
- bóle - np. nerwobóle lub bóle głowy.
Niestety, depresja może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Jej występowanie ma związek z indywidualną odpornością zdrowia psychicznego i u każdej osoby mogą wystąpić inne symptomy. Depresja nie jest nigdy winą chorego! Osoba cierpiąca na depresję szczególnie potrzebuje wsparcia rodziny i przyjaciół - negowanie choroby przez otoczenie może ją tylko nasilić! Depresję leczy się dzięki wizytom u specjalisty i odpowiednio dobranym lekom. Niestety, leki i terapia nie działają od razu - na ich efekt trzeba poczekać kilka tygodni, sama kuracja zaś trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Odpowiednie leczenie pozwala dojść do zdrowia i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Depresji nie można wyleczyć pozytywnym myśleniem - zaburzenie to wymaga wizyt u specjalisty. Nieleczona lub bagatelizowana choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji. Depresję może zdiagnozować i leczyć odpowiedni lekarz - psychiatra. W Polsce, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, darmową wizytę można umówić w dowolnej placówce Poradni Zdrowia Psychicznego. Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub ktoś Ci bliski ma objawy depresji - skontaktuj się z odpowiednim specjalistą, np. z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, który z pewnością Ci pomoże. Depresja jest często bagatelizowana - lecz jest to prawdziwa choroba, dotykająca co 15 osobę na świecie (WHO, 2021)! Depresja, jak inne choroby i zaburzenia, nie są żadnym powodem do wstydu. Jak każda poważna choroba, depresja wymaga poprawnego leczenia.

Przygotuj sam kulinarne wyzwanie!

Czas kolejnych zmagań kulinarnych znów był dla uczniów przyjemnym wyzwaniem. Zadaniem ich było samodzielne połączenie produktów z 4 grup piramidy żywienia i przygotowanie dla siebie zdrowych posiłków.

Pierwsza pomoc przedmedyczna - wiem, umiem, stosuję

Uczniowie z koła prozdrowotnego oraz z klasy II i III wzięli udział w zajęciach, których celem było przybliżenie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadziły panie Agnieszka Parus i Joanna Parus. Uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w elementarne podstawy wiedzy o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Szkoła jest miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w codziennym życiu,  stąd też ta dodatkowa lekcja – lekcja ratowania życia! 
Podczas tego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy i poznać:
1. Zasady postępowania w celu zachowania własnego bezpieczeństwa.
2. Sposób i zasady powiadamiania służb (Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji).
3. Praktyczne zastosowanie pozycji bocznej ustalonej.
4. Zasady resuscytacji oddechowo – krążeniowej.
Po omówieniu oraz pokazie udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej bez oznak życia chętne dzieci, pod czujnym okiem nauczycielek, mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Praktyczne ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy okazały się bardzo ciekawe i atrakcyjne dla dzieci.

Gesund Leben! - Zdrowo żyć! - krzyżówka tematyczna

Dnia 17 stycznia br. na lekcji j. niemieckiego uczniowie klasy VIII układali tematyczne krzyżówki do hasła: GESUND LEBEN! - ZDROWO ŻYĆ! Ósmoklasiści opracowywali hasła dotyczące zdrowia, chorób, części ciała oraz sportowego trybu życia.

Dzień Wegetarian

Hałas - niewidzialny wróg

Uczniowie klasy drugiej na lekcji wychowawczej rozważali, co utrudnia im komunikacje i porozumiewanie się. Na anonimowych kartkach mogli wypisać czynniki utrudniające skupienie się i rozmowę. Okazało się, że HAŁAS jest największym wrogiem. Dzięki zabawie ,,Głuchy telefon" oraz ,,Jaki to dźwięk?" dowiedzieliśmy się jak czynnik zakłócający przepływ informacji wpływa na jej rzetelność i wiarygodność. Wspólnie przyznaliśmy, że hałas wpływa również na nasze zdrowie i samopoczucie. Po dyskusji doszliśmy do wniosku, że jednym ze sposobów walki z hałasem jest przestrzeganie norm współżycia społecznego. Efektem naszej pracy jest gazetka ścienna w stołówce szkolnej !

Projekt WITAMINKI

W ramach projektu ,,Witaminki" grupa przedszkolna SKRZATY podjęła wczoraj brokułowe wyzwanie. Odkryliśmy obronne właściwości brokuła i innych zielonych warzyw, zbadaliśmy jego konsystencję, smak i zapach, przeprowadziliśmy szereg doświadczeń i doszliśmy do odpowiednich wniosków. Zapraszamy na fotorelację.

Pierwsza pomoc bez tajemnic

Wielu ludzi nie zna zasad udzielania pierwszej pomocy, ale nie uczniowie klasy IV ! Na lekcjach techniki, dzieci poznały zasady wzywania pomocy, zaznajomiły się z wyposażeniem apteczki oraz dowiedziały się, jak prawidłowo udzielać pomocy przy oparzeniach, złamaniach, ranach i omdleniach. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat udzielania pierwszej pomocy, uczniowie mieli możliwość wykorzystania swojej wiedzy w ćwiczeniach praktycznych.

Warszaty biblioterapeutyczne - Empatia- jak się jej nauczyć?

Czym jest empatia? Jak się jej nauczyć? Co nas łączy, a co dzieli i jak to jest być innym niż wszyscy? Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie klasy V szukali w czasie warsztatów literackich, które poprowadziły panie Katarzyna Połom i Joanna Kruczkowska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów. Scenariusz do zajęć powstał w oparciu o książkę „Wolfgang (niezwyczajny)” L. Aguilar. Wolfgang jest chłopcem w spectrum autyzmu, geniuszem, który lepiej rozumie muzykę niż ludzi. Dzięki poznaniu Wolfganga piątoklasiści zrozumieli, jak osoby w spektrum autyzmu widzą siebie i innych, co im sprawia trudność i w jaki sposób można im pomóc.

Uczestnicy warsztatów wraz z wychowawcą p. Ewą Kłodzińską dziękują p. K. Połom i p. J. Kruczkowskiej za niezwykle wartościowe spotkanie.

Podsumowanie zajęć sportowych SKS i WFzAWF

W I półroczu roku szkolnego w naszej szkole realizowane były zajęcia sportowe SKS oraz WFzAWF w ramach projektów współfinansowanych przez Gminę Zagórów, Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. W dodatkowych treningach ogólnorozwojowych prowadzonych w 4 grupach przez nauczycieli WF p. Michała Reka i p. Mariusza Marcjana uczestniczyło łącznie ponad 40 uczniów z klas II-VI. Podczas zajęć młodzi sportowcy rozwijali i doskonalili umiejętności z rozmaitych zabaw ruchowych i gier zespołowych (m.in. piłka nożna, unihokej, siatkówka, futsal). Przeprowadzono także testy sprawnościowe (skok w dal z miejsca, deska (plank), zwis na drążku, bieg wahadłowy 10x5m oraz Beep test). Ponadto uczestnicy dodatkowych zajęć sportowych reprezentowali naszą szkołę podczas rozmaitych zawodów sportowych.
Na zakończenie zajęć w roku kalendarzowym uczestnicy SKS-ów otrzymali z rąk nauczycieli WF pamiątkowe medale, dyplomy oraz sportowe karty kolekcjonerskie.
Gratulujemy młodym sportowcom oraz życzymy dużo sukcesów nie tylko sportowych!

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. W tym roku biblioterapeutyczne działania biblioteki przyjęły formę warsztatów. Dlaczego wolność żegluje? Czemu spokój głaszcze psa? Dokąd wędruje niewydeptaną ścieżką wyobraźnia? I jak to jest z tą miłością, która jest elektrykiem? Oto pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi z uczestnikami warsztatu biblioterapeutycznego wokół książki „Co robią uczucia?” autorstwa Tiny Oziewicz. Drugo- i czwartoklasiści byli też pytani o to, co z każdym z nich osobiście robią przyjaźń, wdzięczność i życzliwość, a co smutek i złość. Dzieci udzielały różnych odpowiedzi, bo przecież każdy z nas ma prawo do przeżywania uczuć po swojemu. Na koniec uczestnicy zajęć wykonali pracę plastyczną ilustrującą wybrane uczucie i wykonywaną przez nie czynność.

Akcja ZDROWE PONIEDZIAŁKI trwa

Od listopada zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w działania profilaktyczne pod nazwą ZDROWE PONIEDZIAŁKI. W jej ramach dbamy o zdrowe przekąski. Staramy się propagować dobre nawyki żywieniowe!

Fluoryzacja

Chcąc wzmocnić szkliwo zębów i nadać im dodatkową ochronę przed próchnica pani higienistka co miesiąc przeprowadza w naszej szkole fluoryzacje . Dzięki niej mamy piękny i zdrowy uśmiech. Ważne, aby poddawać się jej regularnie!

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego ,,Owocowy Raj nad Zalewem” (kliknij!)

24.11.2023 uczestnicy kółka prozdrowotnego udali się na warsztaty edukacyjne do Modły Królewskiej, gdzie odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Owocowy Raj nad Zalewem,  aby w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca sadownika, jak przebiega rozwój drzew owocowych oraz do czego można wykorzystać ich owoce. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w sadzie produkcyjnym i rozpoznawanie gatunków drzew oraz krzewów owocowych. Następnie udaliśmy się do przechowalni owoców, zobaczyliśmy pomieszczenie i urządzenia wykorzystywane w przetwórstwie owoców. Tam omówiono proces przetwórczy-obróbkę wstępną, drylowanie, smażenie, pakowanie, oznaczanie. Kolejnym elementem wycieczki było odwiedzenie minimuzeum w drewnianym domku, gdzie odbyła się prezentacja dawnego wyposażenia i urządzenia wiejskiego domu mieszkalnego, sprzętów użytku codziennego i dawnych urządzeń do przetwórstwa; budynek agroturystyczny Rafa-dom z owocowymi nazwami pokoi. Ostatnim etapem warsztatów była degustacja przetworów owocowych (dżemy, konfitury, soki). Wykonywaliśmy też cudaki z warzyw i owoców, uczestniczyliśmy w konkursach i quizach.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawie i efektywnie spędzony czas.

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Z tej okazji na górnym korytarzu pojawiła się gazetka upamiętniająca ten dzień. W klasach odbyły się zajęcia z pedagogiem na temat życzliwości, jej znaczenia w życiu codziennym. Uczniowie otrzymali „życzliwe serca” z motywującymi napisami. Na szkolnych korytarza znajdowały się krótkie, pozytywne myśli, które uczniowie mogli zabrać ze sobą, bądź mogli podzielić się nimi z innymi. Życzliwość powinna towarzyszyć nam w codziennym życiu, sprawia, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do innych. Życzliwość sprawia, że jesteśmy bardziej lubiani i lepiej odbierani przez innych. Proste, życzliwe zachowania nic nie kosztują, a ułatwiają życie nie tylko nam, ale też innym.

Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Była to doskonała okazja do przypomnienia podstawowych praw dziecka, które gwarantowane są przez konwencję praw dziecka. Są to:
-Prawo do życia
– Prawo do życia bez przemocy
– Prawo do tożsamości
– Prawo do wychowywania się w rodzinie
– Prawo do nauki
– Prawo do wypoczynku
– Prawo do posiadania własnej opinii
– Prawo do prywatności
To święto przypomina nam, że wszystkie dzieci na świecie mają takie same prawa i powinny one być w takim samym stopniu przestrzegane. Przestrzeganie tych praw pozwala dzieciom właściwie się rozwijać, budować samodzielność i dojrzałość we wszystkich sferach rozwoju. Należy pamiętać, że dzieci są istotami myślącymi i czującymi, dlatego też relacje z nimi powinny być oparte na akceptacji i szacunku. Każdej istocie niezależnie od wieku należy się poszanowanie godności, możliwość wzrastania w spokoju, w atmosferze pozbawionej agresji i przemocy. Bardzo ważne jest by pamięć o prawach dziecka pozostawała w nas na co dzień, a nie tylko od święta.

Kółko Prozdrowotne. Zdrowe owocowe przekąski w wykonaniu uczniów klasy trzeciej.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Dla uczniów klasy 2 temat cukrzycy jest szczególnie ważny i bliski. Dzięki wirtualnemu spotkaniu z Misiem Radkiem mogliśmy dowiedzieć się skąd bierze się cukrzyca oraz jakie są jej pierwsze symptomy. Wiemy też, że cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, ale nie można się nią zarazić.

Podczas zajęć mogliśmy poznać urządzenia, które pomagają ludziom chorym na cukrzycę w codziennym funkcjonowaniu oraz dowiedzieć się jak może czuć się osoba chora na cukrzycę, której poziom cukru jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Wyjaśniliśmy znaczenie słowa samodyscyplina i uświadomiliśmy sobie dlaczego odgrywa ona ważna rolę w życiu każdego cukrzyka. Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na niebiesko oraz utworzyliśmy „niebieski okrąg” – symbol Dnia Cukrzycy.

Koło prozdrowotne (kliknij!)

Dzień Zdrowego Śniadania

Dzień Zdrowego Śniadania jest obchodzony corocznie 8 listopada. Śniadanie jest bardzo ważne dla naszego organizmu, dostarcza niezbędnej energii do efektywnego rozpoczęcia dnia. Aby podkreślić ważność tego posiłku w naszej codziennej diecie, uczniowie klasy IV zjedli wspólne śniadanie, które samodzielnie przygotowali. Na stole pojawiły się zdrowe kanapki, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeżo wyciskany sok. Tego dnia było smacznie, kolorowo, wesoło i co najważniejsze - zdrowo!

Uczniowie innych klas mogli zapoznać się z walorami dobrego śniadania, czytając informacje umieszczone na sztalugach na górnym korytarzu oraz fiszki na wirtualnej gazetce.

Światowy Dzień Walki z Otyłością

W dniu 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem nadwagi i otyłości z każdym rokiem dotyka coraz większą liczbę osób. Już co dziesiąty uczeń boryka się z dodatkowymi kilogramami. Główną przyczyną otyłości u młodzieży są złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat promować wśród dzieci zdrowy i aktywny styl życia.

Ruszamy z akcją Zdrowe poniedziałki

Od listopada 2023 r. w ramach profilaktyki zdrowotnej, w naszej szkole rozpoczynamy akcję pod hasłem Zdrowe poniedziałki.

W ramach działań zachęcamy uczniów do spożywania w poniedziałki owoców, które będą pełnić rolę zdrowej przekąski.

Kluczowym zadaniem prowadzonych działań jest uświadomienie uczniom roli zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Ważnym celem jest również wskazanie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Owocowe przekąski to najlepszy sposób na utrzymanie pięknej figury, zdrowej cery i doskonałego humoru. Pełne witamin, kolorowe smakołyki nie tylko efektownie wyglądają oraz wspaniale smakują, ale też dostarczają organizmowi codziennej porcji witamin i składników mineralnych.

Dzień zdrowego śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i nabierają siły do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Przekonywali do tego uczniowie klasy I, którzy  przynieśli do szkoły produkty i samodzielnie przygotowali drugie śniadanie. Nie zabrakło smakowitych kanapek ze zdrowymi dodatkami - pomidorkami, ogórkami, szczypiorem czy chudą wędliną.

Udział w zajęciach z pewnością przyczynił się do uświadomienia, jak ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania dziecka odgrywa właściwie skomponowane śniadanie. 

Dzień Uśmiechu

Co roku w pierwszy piątek października na całym świecie obchodzony jest Dzień Uśmiechu. W tym roku klasa IV wraz z wychowawczynią przygotowała z tej okazji małą niespodziankę. Czwartoklsiści od samego rana przemierzali szkolne korytarze, wręczając każdemu naklejkę z uśmiechniętą buźką, symbolem, który reprezentuje dokładnie to, co chcemy widzieć jak najczęściej - bezinteresowny uśmiech i radość życia. Na korytarzu czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Każdy mógł poczęstować się uśmiechem:) Całe przedsięwzięcie można zaliczy do udanych, ponieważ wszyscy odwdzięczali się uśmiechem. Światowy Dzień Uśmiechu to doskonała okazja do wyrażania radości !