Klasa 5 rok szkolny 2018-2019

Klasa 5 rok szkolny 2018-2019

Wychowawca: Dorota Karaszewska

Warsztaty profilaktyczne

W ubiegły piątek na lekcji wychowawczej rozpoczęliśmy realizację programu profilaktycznego pt. Domowi detektywi. Celem programu jest ukazanie uczniom negatywnych konsekwencji wynikających z korzystania z alkoholu, a także opóźnienie momentu pierwszej inicjacji alkoholowej. Na zajęciach uczniowie podzieleni na grupy będą podejmować ważne tematy związane z profilaktyką alkoholową. Na pierwszych tworzyliśmy plakaty dotyczące zagrożeń związanych z piciem alkoholu. Poznaliśmy także pierwsze przygody domowych detektywów.


Dzień Kobiet

8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Chłopcy z naszej klasy pamiętali o swoich koleżankach - złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli po kwiatku. Kwiaty otrzymały również  panie pracujące w szkole.

Wigilia Klasowa

21 grudnia obchodziliśmy wigilię klasową. Połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i usiedliśmy do stołu. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na prezenty, które leżały pod choinką. Kiedy wreszcie pani nam je rozdała, byliśmy przeszczęśliwy. Okazało się, że każdy dostał to, o czym marzył.

Następnie zeszliśmy do auli szkolnej i wzięliśmy udział w szkolnym przeglądzie kolęd i pastorałek. My zaprezentowaliśmy kolędę Wśród nocnej ciszy.

Mikołajki

6 grudnia świętowaliśmy mikołajki. Co prawda święty Mikołaj do nas nie dotarł, ale od wychowawczyni dostaliśmy mikołajkowe czapki i słodycze. Byliśmy bardzo zadowoleni i zaskoczeni. Ponadto tego dnia w naszej klasie pojawiła się choinka, którą wspólnie pięknie udekorowaliśmy.

Warsztaty czytelnicze

26 października wybraliśmy się do Biblioteki Publicznej w Trąbczynie, aby wziąć udział w warsztatach Mirabelka - kiełkująca historia 100licy. Zostały one zorganizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Głównym organizatorem akcji jest Barbara Morowicz, red. naczelna serwisu Lustro Biblioteki, natomiast współorganizatorem Wydawnictwo Zielona Sowa.

Pani Joanna Kruczkowska, prowadząca warsztaty, czytała nam urywki opowieści, wyświetliła wywiad z autorem Mirabelki i zaprosiła do wysłuchania fragmentów audiobooka. Widzieliśmy mapę Warszawy z miejscem, gdzie rosła mirabelka oraz przepiękny mural z wizerunkiem autora i Hanny Krall. Rozmawialiśmy też o powstaniu w getcie, sytuacji w czasie wojny i trudnych czasach powojennych. Bibliotekarka przybliżyła nam historię Ireny Sendlerowej i Mordechaja Anielewicza - postaci, które pojawiają się w powieści.

Następnie każdy z uczestników warsztatów odrysował swoje dłonie, napisał na nich słowa ważne dla naszego kraju i przypiął je na Mirabelkowym Drzewie Pamięci.

Zakończeniem warsztatów była degustacja kompotu z mirabelek.

Dzięki powieści Cezarego Harasimowicza dowiedzieliśmy się wiele o historii naszego kraju, opowiadanej z perspektywy drzewa, ale drzewa niezwykłego, które potrafiło rozmawiać z dziećmi. Książkę tę naprawdę warto przeczytać.

Wycieczka do Wrześni

17 października wybraliśmy się na wycieczkę do Wrześni. 

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich. Muzeum to mieści się w historycznym budynku Katolickiej Szkoły Ludowej - miejscu strajku dzieci wrzesińskich z 1901 roku. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o tym, jak wyglądała nauka w czasie zaborów i dlaczego dzieci zbuntowały się przeciwko germanizacji.

Następnie pojechaliśmy do parku trampolin, gdzie pod okiem instruktorów dobrze się bawiliśmy. Były skoki do basenów z gąbkami, salta, fikołki i rzuty do celu.

Oczywiście wycieczka nie mogła obejść się bez McDonalda, który odwiedziliśmy na koniec.

Bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W czwartek 27 września wzięliśmy aktywny udział w akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Na każdej lekcji czytaliśmy książkę Barbary Stenki pt. Tata gotuje kisiel. Książka opowiada historię Asi, której mama musiała wyjechać na kilka miesięcy do Anglii. Dziewczynka ze swoją ukochaną świnką morską ma przebywać u babci. Babcia narzeka, poucza i zaczyna chorować. Na szczęście z odsieczą przybywa tata, którego Asia nigdy wcześniej nie widziała.

Lektura bardzo nam się podobała i chcielibyśmy dowiedzieć się, co wydarzyło się dalej. Na pewno odwiedzimy bibliotekę szkolną, żeby przeczytać książkę w całości.

Dzień Chłopca

Co prawda z okazji Dnia Chłopca wyjeżdżamy na wycieczkę, ale nie zapomniałyśmy o naszych kolegach. Złożyłyśmy im życzenia i wręczyłyśmy po słodkim upominku. Chłopcy byli mile zaskoczeni i zadowoleni.

Sprzątanie świata

21 września wzięliśmy aktywny udział w akcji Sprzątanie świata. Zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice wyruszyliśmy na sprzątanie Trąbczyna. Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy będą jeszcze długo widoczne.


100 lat niepodległości

Na lekcji wychowawczej rozmawialiśmy z panią pedagog Małgorzatą Kin na temat patriotyzmu. Każdy z nas powiedział, jak rozumie słowo patriotyzm i w jaki sposób możemy pokazać miłość do ojczyzny. Podzieliliśmy się także spostrzeżeniami i wrażeniami związanymi z wystawą pana Jana Kloca Dla niepodległej.

Z zapałem do pracy ...

Po wakacjach wróciliśmy do szkoły wypoczęci i pełni zapału do pracy. Skład osobowy naszej klasy zmienił się - wyprowadziła się Nikola Krysińska. Życzymy jej powodzenia w nowej szkole. Nie zmienił się natomiast nasz samorząd klasowy:

Łucja Olejniczak - przewodnicząca

Nikola Banaszak - zastępca przewodniczącej

Alicja Sąsiadek - skarbnik