Klasa 3 gimn. rok szkolny 2018-2019

Klasa 3 gimn. rok szkolny 2018-2019

Wychowawca: Anna Bandych

Dzień Kobiet

Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w naszej klasie

We wtorek 5 lutego w klasie III odbyły się zajęcia z doradztwa zawodowego, które poprowadzili przedstawiciele Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Konina. Podczas warsztatów mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi drogami kształcenia, listą zawodów, progami punktowymi umożliwiającymi dostanie się do poszczególnych placówek na terenie miasta Konin. Wykonywaliśmy także testy, mające za zadanie określić nasz profil zainteresowań, co pomogło ustalić predyspozycje zawodowe.

Zajęcia okazały się ciekawe i pouczające. Z pewnością poszerzyły naszą wiedzę w zakresie wyboru dalszej drogi edukacji

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

W czwartek 31 stycznia br. nasza klasa, jako delegacja ze Szkoły Podstawowej w Trąbczynie wraz z panią wicedyrektor Beatą Kwaśniewską i panią wychowawczynią Anną Bandych, brała udział w obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wydarzenie to zorganizowano przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Zagórowa wyznania judaistycznego, w miejscu, gdzie niegdyś stała synagoga (dziś budynek piekarni).

Uroczystość rozpoczął krótki wykład na temat Żydów zagórowskich, mieszkających na tych terenach przed II wojną światową, ich dzielnicy w Zagórowie, aż do momentu utworzenia otwartego getta i eksterminacji w lasach niedaleko Kazimierza Biskupiego, który wygłosił pan Bartłomiej Grzanka, kierownik muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać wysępu wokalnego, który przygotowała jedna z uczennic zagórowskiej szkoły podstawowej przy akompaniamencie gitarowym pana Daniela Słowińskiego. Po części artystycznej odbyła się modlitwa za dusze brutalnie zamordowanych braci w wierze pod przewodnictwem duchowym ks. proboszcza parafii Zagórów Adama Czechorowskiego, ks. Waldemara Wunsza, proboszcza parafii ewangelicko - augsburskiej w Koninie, który skłonił nas do refleksji nad istotą upamiętniania takich wydarzeń oraz wrażliwości na nienawiść, która zaczyna się od słów, a kończy na bestialskich aktach ludobójstwa oraz żydowskich duchownych. Po chwili zadumy przewodnicząca klasy Martyna Kierzek w asyście Bartosza Rzepeckiego i Rafała Wypychowskiego, wraz z innymi delegacjami zapaliła znicz ku pamięci zagórowskich Żydów. 

KinoSzkoła

W środę 30 stycznia br. uczestniczyliśmy w seansie filmu Moja chuda siostra, odbywającego się w ramach projektu KinoSzkoła. Projekcję w zagórowskim M-GOK-u poprzedziła krótka pogadanka na temat zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia czy bigoreksja. Mieliśmy okazję zapoznać się nie tylko ze skalą problemu i statystykami, ale także wpływem naszego środowiska, internetu i mediów na postrzeganie naszego ciała. W filmie ukazano anoreksję z perspektywy osoby znajdującej się w najbliższym otoczeniu chorego.

Spotkanie to wiele nas nauczyło i uświadomiło powagę problemu, jakim są zaburzenia odżywiania.

Święta w naszej klasie

Zgodnie z coroczną tradycją, wraz z nastaniem grudnia zmieniliśmy wystrój naszej sali na świąteczny. Martyna i Anastazja z pomocą kolegów i koleżanek wykonały gazetkę tematyczną, nawiązującą do klasycznych, świątecznych filmów. Ubraliśmy choinkę i przywiesiliśmy dekoracje na oknach.

19  grudnia, po południu spotkaliśmy się w klasie, żeby ostatni raz w takim gronie podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i przy akompaniamencie kolęd skosztować tradycyjnych, wigilijnych potraw. Wieczór umilały nam kalambury, a także fakt, że w wyniku losowania każdy otrzymał upominek.

W piątek 21 grudnia na szkolnym koncercie kolęd zaprezentowaliśmy utwór Pójdźmy wszyscy do stajenki.

To były nasze ostatnie święta w murach tej szkoły i z pewnością zostaną na długo w naszej pamięci.

Flirt z Niepodległą

W środę 5 grudnia nasza klasa uczestniczyła w projekcie Flirt z Niepodległą. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Zagórowie, gdzie mieliśmy okazję zagrać w grę towarzyską, posługując się cytatami z utworów literackich pochodzących z okresu, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Następnie pani Dyrektor Katarzyna Nowicka zaprezentowała nam zasoby internetowej biblioteki POLONA. Okazało się, że na jej stronach możemy znaleźć skany nawet najstarszych wydań książek.

Udział w tej akcji bardzo nam się podobał.

Planujemy przyszłość

W piątek 12 października w naszej klasie odbyły się pierwsze zajęcia z doradztwa zawodowego. Poprowadziła je pani Małgorzata Kin. W czasie spotkania wykonywaliśmy różne testy, mające określić rodzaj naszej osobowości, prezyspozycje zawodowe oraz umiejętności komunikacyjne i organizacyjne. Z pewnością lekcja ta była bardzo przydatna i wiele z niej wynieśliśmy.

Dzień Chłopca

Dnia 1 października w naszej klasie odbył się Dzień Chłopca. Każdy dżentelmen otrzymał skarpety z zabawnym nadrukiem i słodki upominek nieodłącznie kojarzący się z przedszkolnymi czasami.

Noc Naukowców

28 września nasza klasa uczestniczyła w Nocy Naukowców. Mieliśmy okazję przyjrzeć się ciekawym wystawom i instalacjom przygotowanym na Politechnice Poznańskiej. Poznaliśmy m.in. różne sposoby wytwarzania energii elektrycznej, posłuchaliśmy wykładu o mikroskopach i przygotowywaliśmy własne organiczne kosmetyki. Wśród typowo chemicznych zagadnień pojawił się też bajkowy spektakl Alicja w krainie chemii. Nie zabrakło również entuzjastów klocków Lego, które okazały się bardziej skomplikowane niż te, które pamiętamy z dzieciństwa. Zadowoleni i zmęczeni posililiśmy się w McDonaldzie i wróciliśmy do domów pełni nowych doświadczeń.

Sprzątanie świata

21 września w całej Polsce odbywała się Akcja - Segregacja. Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w sprzątaniu najbliższej okolicy.  Nasza klasa pod opieką wychowawczyni zajęła się porządkowaniem centrum Trąbczyna i okolic przy cmentarzu parafialnym. Wszyscy ochoczo zakasali rękawy do pracy, dzięki czemu udało się zebrać pokaźną ilość odpadków. Zaangażowanie uczniów z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości mieszkańców Trąbczyna i być może zapobiegnie bezmyślnemu wyrzucaniu odpadków do przydrożnych rowów lub krzewów.

Czcimy niepodległość

W roku 2018 obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej sali lekcyjnej powstała gazetka poświęcona tematyce drogi, jaką musiała przebyć nasza ojczyzna, aby stać się niepodległym państwem. Przygotowaniem dekoracji zajął się klasowy samorząd. Natomiast całą klasą udaliśmy się do kina na film „Dywizjon 303, historia prawdziwa”, aby bliżej poznać losy polskich bohaterów wojennych i ich udział w słynnej bitwie o Anglię. Seans odbył się w sali kinowej zagórowskiego Domu Kultury w dniu 18.09.2018.

Po wakacjach ...

Nadszedł wrzesień, przez jednych nielubiany, przez innych oczekiwany. Po raz ostatni przeżywaliśmy rozpoczęcie roku w murach naszej szkoły, mając przed sobą znane od lat twarze. Nowy rok szkolny przyniósł, oprócz obowiązków, także kilka drobnych zmian. W samorządzie klasowym w wyniku wyborów znalazły się:
Martyna Kierzek - piastująca urząd przewodniczącej
Alicja Kulczyńska – na stanowisku zastępcy przewodniczącej
Karolina Pawłowska – jako niezawodny od lat skarbnik

Wychowawczynią nadal pozostaje pani Anna Bandych, lecz salą lekcyjną jest od września klasa nr 7.