Klasa 7

Klasa 7

Klasa VII

Wycieczka do Muzeum Okręgowego w Koninie

23 czerwca wyjechaliśmy na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę. Naszym celem było Muzeum Okręgowe w Koninie. Po przybyciu na miejsce wspólnie z przewodnikiem odwiedziliśmy najważniejsze obiekty muzeum. Wzięliśmy też udział w lekcji muzealnej na temat życia codziennego w dworku szlacheckim. Jednak największą atrakcją wyjazdu okazała się gra terenowa, która toczyła się na terenie muzealnego ogrodu. Podzieleni na 4 grupy, z mapą w ręku szukaliśmy punktów, w których ukryte były najróżniejsze zagadki i zadania. Dawno nie byliśmy tak rozemocjonowani i zaangażowani w wykonywanie zadań. Pełni wrażeń, w doskonałych humorach, wracając do Trąbczyna, zaczęliśmy snuć plany wycieczkowe na przyszły rok. Zobaczymy, czy się ziszczą...


Szkolny Dzień Sportu

Sukces Łucji Olejniczak!

Nasza koleżanka Łucja Olejniczak zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim, zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Słupcy. Przedmiotem konkursu była praca pisemna na jeden z dwóch tematów:
1.Gdybym przez jeden dzień mógł/mogła być, kim chcę, zostałbym/zostałabym … Jaką postacią (literacką, filmową lub historyczną) chciałbyś/chciałabyś zostać i dlaczego?
2.Gdybym układał/układała szkolny spis lektur dla swoich rówieśników, wpisałbym/wpisałabym do niego ... Jaką książkę chciałbyś/chciałabyś umieścić w spisie lektur i dlaczego?
Bardzo się cieszymy z sukcesu Łucji i szczerze gratulujemy!


Wyjazd do kina

Długo czekaliśmy na to, by móc wspólnie wyjechać do kina. 27 maja w czwartek nasze pragnienia się ziściły. Wybraliśmy się do kina „Oskard” w Koninie. Było to nasze drugie spotkanie z filmem w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Tym razem obejrzeliśmy obraz pt. „Old Boys” w reżyserii T. MacDonald. Wraz z trójką bohaterów przenieśliśmy się w lata 80. XX wieku do konserwatywnej szkoły z internatem. Okazało się, że nie jest łatwo funkcjonować w tym środowisku. Młodzi bohaterowie, podobnie jak my, poszukiwali swojej tożsamości, budowali relacje z rówieśnikami i nauczycielami, szukali miejsca dla siebie, pokonywali trudności. Po seansie poszliśmy na małe co nieco. Zadowoleni, syci i w dobrych humorach wróciliśmy do domów.


Radosny powrót do szkoły

18 maja - pierwszego dnia po powrocie do nauczania hybrydowego poza zwykłymi lekcjami odbyły się gry i zabawy integrujące zespół klasowy. Była to świetna okazja do ponownego budowania wzajemnych pozytywnych relacji. Poza tym uczniowie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu, grać w długo wyczekiwane gry zespołowe. Po wysiłku fizycznym uczniowie zjedli kiełbaski, przygotowane przez panie kucharki. Ten dzień pozwolił uczniom lepiej i pewniej poczuć się z powrotem w szkole.

Dzień Patrona

Dzień Patrona to radosne święto całej społeczności szkolnej. I tym razem nie było inaczej. Na zajęciach z wychowawcą wyruszyliśmy w podróż po krajach Unii Europejskiej, a naszym przewodnikiem była… muzyka i taniec. Najbardziej urzekły nas tańce narodowe Grecji, Hiszpanii, Włoch, Węgier, Słowacji i Irlandii.

Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zgodnie z tradycją szkoły postanowiliśmy uczcić to wydarzenie. Na lekcji historii i zajęciach z wychowawcą przenieśliśmy się w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zajrzeliśmy do Łazienek Królewskich, gdzie odbywały się słynne obiady czwartkowe organizowane przez monarchę. Wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Urszuli Kosińskiej, która wyjaśniła, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja i jakie zmiany wprowadzała pierwsza polska ustawa zasadnicza. Nie zabrało też spotkania z dziełem mistrza Jana Matejki, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Na koniec zajęć zagraliśmy w Milionerów i sprawdziliśmy swoją znajomość postaci ukazanych na obrazie Matejki. Niektórzy z nas zainspirowani zajęciami wykonali plakaty tematyczne oraz zaprojektowali kartki przedstawiające najpiękniejszy, ich zdaniem, zakątek Polski.


Światowy Dzień Książki

Dzisiaj mieliśmy niecodzienną lekcję języka polskiego. 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dlatego pani Ewa Kłodzińska postanowiła poświęcić zajęcia na rozmowę o książkach i wartości czytania. Każdy z nas mógł opowiedzieć o swojej ulubionej książce. Niektórzy przygotowali okładki cenionych przez siebie utworów, a jeszcze inni wzięli udział w akcji „Czytam wszędzie”. Szukaliśmy też ciekawych cytatów o czytaniu. Szczególnie spodobały nam się słowa Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Czytajmy więc i żyjmy podwójnie!

Dzień Ziemi

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczestniczyliśmy w webinarium na temat klimatu oraz w wirtualnych warsztatach kulinarnych, zwracających uwagę na problem marnowania żywności. Podjęliśmy też dyskusję, w jaki sposób zadbać o poprawę klimatu. W grupach szukaliśmy rozwiązań, co może dla klimatu zrobić rodzina, szkoła i władze gminy. Niektórzy z nas wybrali się tego dnia na spacer z workiem na śmieci i w wymierny sposób zadbali o Ziemię.

Wiosna, wiosna, wiosna ach, to Ty!

W poszukiwaniu wiosny

Siódmoklasiści już od dawna wypatrują wiosny. W końcu sami postanowili jej poszukać. Okazało się, że wiosna wyziera niemalże z każdego zakamarka. Pierwsze wiosenne kwiaty, pąki na drzewach zachwycają swoją delikatnością. Zobaczcie symptomy wiosny uchwycone przez nas w kadrach.

Klasowy Dzień Kobiet

8 marca upłynął nam pod znakiem Dnia Kobiet. Z tej okazji chłopcy złożyli pani Ewie Kłodzińskiej i swoim koleżankom życzenia. Do życzeń dołączyli utwór Białasa pt. „Piękna” oraz okolicznościowe kartki. Później wszyscy graliśmy w tematyczne kalambury związane z piękniejszą połową ludzkości :) To był przyjemny czas.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na lekcji historii pani Ewa Kłodzińska przybliżyła nam dzieje żołnierzy niezłomnych. Wyjaśniła, kim byli i dlaczego nazwano ich „wyklętymi”. Poznaliśmy też historię „Inki”, a właściwie Danuty Siedzikówny, młodej sanitariuszki, która zginęła z rąk komunistów, mając niespełna 18 lat. Jej losy, przyjmujące i dramatyczne, poruszyły nasze serca.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

22 lutego br. nasza klasa wzięła udział w szkolnych obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Już wcześniej przygotowaliśmy plakaty promujące dbanie o poprawną polszczyznę. Znalazły się na nich zabawne rymowanki, cytaty związane z językiem, wiersz na temat wartości mowy ojczystej oraz odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warto dbać o poprawność językową?” Na lekcji języka polskiego i na zajęciach z wychowawcą rozmawialiśmy o wartości języka ojczystego, zastanawialiśmy się, co robić by dbać o nasz język, a także rozwiązywaliśmy online łamigłówki, rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne i różnego rodzaju zadania sprawdzające naszą znajomość polszczyzny. W tle towarzyszyły nam utwory muzyczne takich artystów jak Sokół - „Zielona łąka”, Bisz i Radex - „Pokaż mi swój język” czy zespół Pokahontaz - „Diler liter”. Okazuje się, że współcześni artyści, w tym raperzy, śpiewają o szacunku do języka i w ciekawy sposób interpretują polską poezję. Wszyscy jesteśmy usatysfakcjonowani obchodami Dnia Języka Ojczystego w takiej formie.

Czym jest miłość? Rozmowy o miłości

14 lutego cały świat obchodził walentynki. My podjęliśmy temat miłości na zajęciach z wychowawcą. Najpierw zastanawialiśmy się, czym są emocje i czy można je utożsamiać z uczuciami. Później siódmoklasiści podzielili się spostrzeżeniami na temat pierwszej miłości swoich rodziców, z którymi w ramach przygotowania do zajęć mieli porozmawiać. Wywiad z rodzicami okazał się punktem wyjścia do dyskusji na temat rodzajów miłości, różnicy między miłością a zakochaniem, podstaw tworzących związek. Kolejnym elementem lekcji był krótki film pod tytułem „Gdzie się rodzi miłość?, w którym pani Ilona Kotlewska z Instytutu Biologii Doświadczalnej opowiada o biologicznych aspektach miłości. W ramach podsumowania uczniowie układali definicje miłości i próbowali odpowiedzieć na pytanie „Czym dla mnie jest miłość?” Zajęcia minęły nam niepostrzeżenie. Wygląda na to, że jesteśmy spragnieni rozmów o miłości :)


Dzień Bezpiecznego Internetu

W lutym przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Postanowiliśmy dołączyć do ogólnopolskiej akcji promującej zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zajęciach z wychowawcą obejrzeliśmy krótkie filmiki dotyczące tworzenia haseł, bezpiecznego logowania, dbania o bezpieczeństwo własnego wizerunku w sieci. Filmy stały się podstawą do dyskusji, której efektem było stworzenie kodeksu internauty. Nasze ustalenie zapisaliśmy w chmurze słów. Wnioski z rozmowy znalazły też odzwierciedlenie w pracach plastycznych.

Spotkanie z filmem

28 stycznia br. nasza klasa uczestniczyła w spotkaniu z filmem pt. „Podróż Księcia” w reżyserii Jean-Francois Laguionie i Xavier Picard. Film obejrzeliśmy online w ramach cyklu „Dojrzewanie w kinie”. Jest to propozycja Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przeznaczona dla klas 7-8 szkoły podstawowej. „Podróż Księcia” to poruszająca animacja o spotkaniu dwóch światów, wzajemnej nauce i otwartości na wszystko, co nowe i inne. Po obejrzeniu filmu dyskutowaliśmy o tym, jak reagujemy na nowo poznanych ludzi, szczególnie kiedy są to osoby odległe kulturowo czy językowo, jaką postawę możemy przyjąć w stosunku do innego, jak go poznać i zrozumieć. Rozmawialiśmy też o obrazach dwóch społeczności – Nioukos i Krainy Baldachimów, o życiu w zgodzie z naturą, rozwoju cywilizacji. Dyskusja była ożywiona i zakończyła się ciekawymi wnioskami. Być może powtórzymy spotkanie z filmem w takiej formie. Zobaczymy...

Europejski Tydzień Kodowania

W dniach 13 - 21 pażdziernika uczestniczyliśmy w Europejskim Tygodniu Kodowania 2020. Podczas zajęć z informatyki rozwiązywaliśmy różne łamigłówki z kodowania, m.in. dyktanda graficzne, cyfrowe puzzle i mozaiki. Zmierzyliśmy się też z elementami programowania w pracy z Lightbotem. Na zakończenie projektu otrzymaliśmy pamiątkowy certyfikat.

Wyjazd z okazji Dnia Chłopca

5 października z okazji Dnia Chłopca klasy VII i VIII udały się na film „Jak zostać gwiazdą?” do zagórowskiego kina. Film bardzo się wszystkim podobał, a jego zabawna treść poprawiła humory. Po seansie uczniowie zostali zapoznani z działaniem zmodernizowanej oczyszczali ścieków w Zagórowie. Mogli z bliska zobaczyć, jak skomplikowany jest to proces. To była bardzo pouczająca lekcja.



Sprzątanie świata

W poniedziałek 21 września podczas lekcji wychowawczej wspólnie z panią Ewą Kłodzińską i pedagogiem panią Małgorzatą Kin wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie świata. Wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki udaliśmy się na spacer wzdłuż drogi prowadzącej do Mariantowa. Podczas 45-minutowej wyprawy zebraliśmy kilka worków śmieci. W ten sposób przyczyniliśmy się do czystości najbliższej okolicy.

Nasza klasa

W pierwszych dniach września wybraliśmy samorząd klasowy. W tym roku będą nas reprezentować:

Bartosz Bartoszczak - przewodniczący

Łucja Olejniczak - zastępca przewodniczącego

Szymona Matecki - skarbnik.