Koło prozdrowotne

Koło prozdrowotne

 

Rok szkolny 2023/2024

Poznajemy produkty mleczne

Przygotuj sam kulinarne wyzwanie!

Czas kolejnych zmagań kulinarnych znów był dla uczniów przyjemnym wyzwaniem. Zadaniem ich było samodzielne połączenie produktów z 4 grup piramidy żywienia i przygotowanie dla siebie zdrowych posiłków.

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego ,,Owocowy Raj nad Zalewem” (kliknij!)

24.11.2023 uczestnicy kółka prozdrowotnego udali się na warsztaty edukacyjne do Modły Królewskiej, gdzie odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Owocowy Raj nad Zalewem, aby w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca sadownika, jak przebiega rozwój drzew owocowych oraz do czego można wykorzystać ich owoce. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w sadzie produkcyjnym i rozpoznawanie gatunków drzew oraz krzewów owocowych. Następnie udaliśmy się do przechowalni owoców, zobaczyliśmy pomieszczenie i urządzenia wykorzystywane w przetwórstwie owoców. Tam omówiono proces przetwórczy-obróbkę wstępną, drylowanie, smażenie, pakowanie, oznaczanie. Kolejnym elementem wycieczki było odwiedzenie minimuzeum w drewnianym domku, gdzie odbyła się prezentacja dawnego wyposażenia i urządzenia wiejskiego domu mieszkalnego, sprzętów użytku codziennego i dawnych urządzeń do przetwórstwa; budynek agroturystyczny Rafa-dom z owocowymi nazwami pokoi. Ostatnim etapem warsztatów była degustacja przetworów owocowych (dżemy, konfitury, soki). Wykonywaliśmy też cudaki z warzyw i owoców, uczestniczyliśmy w konkursach i quizach.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawie i efektywnie spędzony czas.

Zdrowe owocowe przekąski w wykonaniu uczniów klasy trzeciej

Dzień Zdrowego Śniadania

Dzień Zdrowego Śniadania jest obchodzony corocznie 8 listopada. Śniadanie jest bardzo ważne dla naszego organizmu, dostarcza niezbędnej energii do efektywnego rozpoczęcia dnia. Aby podkreślić ważność tego posiłku w naszej codziennej diecie, uczniowie klasy IV zjedli wspólne śniadanie, które samodzielnie przygotowali. Na stole pojawiły się zdrowe kanapki, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeżo wyciskany sok. Tego dnia było smacznie, kolorowo, wesoło i co najważniejsze - zdrowo!

Uczniowie innych klas mogli zapoznać się z walorami dobrego śniadania, czytając informacje umieszczone na sztalugach na górnym korytarzu oraz fiszki na wirtualnej gazetce.

Dzień zdrowego śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i nabierają siły do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Przekonywali do tego uczniowie klasy I, którzy przynieśli do szkoły produkty i samodzielnie przygotowali drugie śniadanie. Nie zabrakło smakowitych kanapek ze zdrowymi dodatkami - pomidorkami, ogórkami, szczypiorem czy chudą wędliną.

Udział w zajęciach z pewnością przyczynił się do uświadomienia, jak ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania dziecka odgrywa właściwie skomponowane śniadanie.