Koło teatralne MASKA

Koło teatralne MASKA

              Zespół teatralny "Maska" powstał w 2003r. przy Zespołe Szkolno - Gimnazjalnym w Trąbczynie.  Jego członkami są uczniowie gimnazjum, a prowadzą go nauczycielki; pani Mirsława Pirucka-Parus oraz pani Katarzyna Kulterman.

         Grupa teatralna "Maska" zadebiutowała poraz pierwszy na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Gimnazjalnych "Na szkolnej scenie" w Zagórowie 25.03.2003r. Gimnazjaliści zaprezentowali się w inscenizacji według I. Irydyńskiego "Krzesło".Występ zakończył się sukcem. "Maska" otrzymała nagrodę główną, a uczennica Dorota Ruda otrzymała wyróżnienie za wspaniałą grę aktorską.

Dorota Ruda i Tomasz Kałużny w sztuce pt. "Krzesło" Dorota Ruda odbiera nagrodę za grę aktorską

         W 2005 r. "Maska" ponownie wystąpiła na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Gimnazjalnych w Zagórowie. Odnosząc kolejny sukces tym razem w nowatorskim przedstawieniu pt. "Tylko miłość wariatka ta sama"- zespół otrzymał nagrodę główną.

       W tym samym roku 13 kwietnia na II Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Teatralnej Gimnazjalistów "Gest 2005" organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie "Maska" ponownie otrzymała nagrodę główną za przedstawienie "Tylko miłość waritka ta sama". W listopadzie zespół zaprezentował jeszcze raz sztukę na II Jesiennym Konkursie Teatrów Młodzieżowych "Melpomena 2005" w Środzie Wielkopolskiej- tamteż otrzymał wyróżnienie.

     W 2006r. zespół pracuje nad nowym przedstawieniem pt. "Diabelsko trudne", za które otrzymują nagrodę główną na III Powiatowym Przeglądzie Teatrów Gimnazjalnych "Na szkolnej scenie" w Zagórowie, a także na III Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Gimnazjalnej "Gest" 2006r.

     Przedstawienie "Diabelsko trudne" przynosi zespołowi również wyróżnienie- za plastyczną koncepcję ruchu na III Jesiennym Konkursie Teatrów Młodzieżowych "Melpomena 2006".

Justyna Merdzińska jako Mefistofeles Diablice w sztuce "Diabelsko trudne"
Robert Wrzesiński i Kamil Urbaniak we fragmencie sztuki "Diabelsko trudne" Kasia Nowak jako nieznośny chłopak

     Zespół zaprezentował się również z przedstawieniem "Diabelsko trudne" na Konfrontacjach Teatralnych "Marcinek"2006 organizowanych przez I LO w Poznaniu.

      27 marca 2007 zespół otrzymuje nagrodę główną na Powiatowym Przeglądzie Twórczości Gimnazajlistów "Na szkolnej scenie " w Zagórowie za przedstawienie " Planeta biel biała". Ponownie za to samo przedstawienie na IV Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Gimnazjalistów "Gest"- również otrzymuje nagrodę główną.

       W 2007r. zespół zakwalifikował się na XXVIII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych "Dziatwa 2007" w Łodzi. Na przeglądzie zastała zaprezentowana sztuka "Planeta biel biała"

Zespół przed występem - sztuki "Biel biała" Dziewczyny w strojach do sztuki "Biel biała"

         15 listopada 2007r. zespół zakwalifikował się z przedstawieniem "Planeta biel biała" na IV Jesienny Konkurs Teatrów Młodzieżowych "Melpomena 2007" w Środzie Wielkopolskiej- za które otrzymał wyróżnienie.

         W 2008r. na VI Międzygimnazjalnym Festiwalu Teatralnym "Na szkolnej scenie" w Zagórowie- zespół otrzymał nagrodę główną za przedstawienie "Czerwony Kapturek po naszemu". W tym samym roku na Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Gimnazjalnej "Gest 2008"- zespół otrzymał wyróżnienie I stopnia.

        18 kwietnia 2008r. zespół prezentuje przedstawienie "Czerwony Kapturek po naszemu" na VII Regionalnym Mitingu Teatralnym w Gnieźnie, na którym otrzymuje Nagrodę Specjalną "Czarnego Konia".

        29 maja 2008r. "Maska " została zakwalifikowana do udziału w XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych "Dziatwa 2008" w Łodzi.

            W 2009r. zespół został zakwalifikowany na Międzypowiatowy Przegląd Twórczości Gimnazajlnej "Gest 2009" z przedstawieniem "Kapryśna królewna", za które otrzymał wyróżnienie I stopnia, a uczennica Judyta Szaraszek otrzymała nagrodę za wspaniałą grę aktorską.

      Obecnie do zespołu "Maska" należą następujący uczniowie:

 • Monika Kaczmarek
 • Judyta Szaraszek
 • Katarzyna Wypychowska
 • Anna Struszczyk
 • Natalia Graczyk
 • Natalia Ślebioda
 • Maciej Szkudlarek
 •  Marzena Gośka
 • Katarzyna Nowak
 • Ewelina Żelek
 • Andzelika Żelek